+420 774 192 249 info@backtolifekennel.cz

ANGLICKÝ PŮVOD

 

Stafordšírský bulteriér, často označovaný zkratkou „SBT“, vznikl křížením buldoka a anglického teriéra v 19. století ve Velké Británii, kde se tehdy používal i na tajné psí zápasy v arénách. Oficiálně bylo plemeno zaregistrováno v roce 1935 v Anglii, Mezinárodní kynologická federace (FCI) ho uznala v roce 1987. Chov v ČR se datuje od roku 1989, kdy k nám byla dovezena první fena. Následovaly importy z Německa, Belgie, Nizozemí a Finska. Od té doby jeho obliba u nás stále roste.

JAKÝ VLASTNĚ JE STAFBULÍK?

 

Neutuchající široký úsměv a radost ze života. Kdo ho pozná, zamiluje si ho už napořád. Je to odvážný, houževnatý, ale i hravý pes a neodolatelně milý a přítulný společník. V žádném případě nejde o psa agresivního či útočného, jak se někdy mylně laická veřejnost domnívá. Naopak, je to pes velmi oddaný a dobrácký. Miluje lidi i děti a příznačně se mu v zemi původu říká „baby dog“ nebo též „nanny dog“ (což by se dalo přeložit jako „dětská chůva“). S dětmi si vydrží hrát celé hodiny a toleruje i jejich malé hrubosti a neohrabanost.

Přestože vzezřením působí trochu drsně a mnohdy můžou vzbuzovat strach, jsou to opravdu miláčci s ohromným srdcem. Všechno dělají naplno, 100% je i láska, kterou vám dávají.  Je to pes velmi všestranný, aktivní a pohyblivý. Chce páníčkovi vždy a ve všem vyhovět a je opravdu snaživý a chápavý. Stafbulíci se úspěšně uplatňují jako canisterapeuti, záchranáři, s nadšením pracují v lese, běhají agility, dogfrisbee… Neexistuje snad kynologické odvětví, kde by se stafík neuplatnil. Na cokoliv si vzpomenete, to s vámi – s velkou radostí – bude dělat.

Dá se dobře vycvičit, i když to samozřejmě není precizní německý ovčák a nemůžete ho cvičit drilem. Je velmi učenlivý a rád s vámi bude skládat nejrůznější zkoušky poslušnosti. Je nutné podotknout, že staffbulíci nikdy nebudou dobrými hlídači, naopak, zloděje v domě by umazlili k smrti, neboť láska k člověku, je u nich na 1. místě. Je to především dokonalý společník pro celou rodinu.

PŘEDSUDKY

 

Kolem staffbulíka (stejně jako kolem všech bull plemen) je spousta předsudků, často je dokonce označován za „bojové plemeno“, ale každý, kdo ho má (nebo aspoň dobře zná), ví, že není třeba se ho bát. Jako u všech plemen je i u tohoto velmi důležitá správná výchova. Konflikty s ostatními psy sám nevyhledává, ale poprat se umí. V genech má zakódovanou bojechtivost (ale pozor: jen vůči jiným psům, v žádném případě ne vůči lidem!!!) – to je potřeba vzít v úvahu při výcviku a důsledně tomu přizpůsobit výchovu. I sebemenší náznak agresivního chování k lidem je důvod k okamžitému vyloučení z chovu. Chovat dva samce není optimální, ale nemusí to znamenat, že by se spolu jen prali. Dobře si zvykne i na kočky – známé jsou případy z mnoha rodin, kde s nimi spokojeně žije i ve velké smečce.

Nejlepším způsobem, jak poznat pravou povahu staffbulíka bez předsudků medií a zmanipulovaných novinových článků, často vytržených z kontextu, je setkat se s ním osobně. Okamžitě si ho zamilujete, pro jeho bezprostřednost, bezelstnost, veselou a mimořádně láskyplnou povahu.

STANDARD PLEMENE „SBT“

Země původu: Velká Británie

Datum zveřejnění původního platného standardu: 24. 6. 1987

Klasifikace FCI:

skupina 3, teriéři
sekce 3, teriéři typu bull
Bez pracovní zkoušky.

Celkový vzhled: Hladkosrstý, dobře vyvážený a na svou velikost velmi silný pes. Svalnatý, aktivní a pohyblivý.

Charakteristické rysy: Je známý svou bezmeznou odvahou a houževnatostí. Vysoce inteligentní a velmi laskavý zejména k dětem.

Chování / povaha: Statečný, nebojácný a naprosto spolehlivý pes.

Hlava a lebka: Krátká, celkově hluboká hlava s širokou lebkou. Velmi vyvinuté lícní svaly. Stop výrazný, morda krátká, nos černý.

Oči: Přednost mají tmavé oči, jejich zbarvení se však může vztahovat k barvě srsti. Kulaté a středně velké. Posazené tak, aby hleděly přímo vpřed. Okraje víček tmavé.

Uši: Růžovité nebo polovztyčené, ani velké, ani těžké. Klopené nebo vztyčené ucho je nanejvýš nežádoucí.

Pysky / čelisti / zuby: Pysky přilehlé a čisté. Čelisti silné. Zuby velké, s dokonalým pravidelným a úplným nůžkovým skusem, to znamená, že horní zuby těsně překrývají spodní zuby a jsou kolmo vsazené do čelistí.

Krk: Svalnatý, poměrně krátký, s jasnými obrysy, směrem k ramenům se rozšiřující.

Hrudní končetiny: Nohy rovné, s dobře vyvinutými kostmi, postavené poměrně daleko od sebe; z nadprstí, které není ochablé, vybíhají mírně ven vytočené tlapy. Ramena jsou uložená patřičně vzad, lokty nejsou volné.

Tělo: Bedra krátká, hřbetní linie rovná. Široká přední fronta, hluboký hrudník, správně klenutá žebra. Tělo je svalnaté, s jasnými obrysy.

Pánevní končetiny: Dobře osvalené. Hlezna nízko položená, kolenní klouby správně zaúhlené. Nohy jsou při pohledu zezadu souběžné.

Tlapy: Se silnými polštářky, silné a středně velké. Drápy jsou u jednobarevných jedinců černé.

Ocas: Středně dlouhý, nízko nasazený ocas se ke špičce zužuje a je nesený poměrně nízko. Neměl by být příliš zatočený – lze jej připodobnit k ramenu starých pump.

Chůze / pohyb: Volný, vydatný a čilý pohyb s racionálním využíváním energie. Konče-tiny se při pohledu zepředu i zezadu pohybují souběžně. Z pánevních končetin vychází zjevný posun.

Srst: Hladká, krátká a hustá.

Barva: Červená, plavá, bílá, černá nebo modrá, nebo kterákoli z těchto barev s bílou. Žíhaná všech odstínů nebo žíhaná s bílou. Černá s pálením nebo játrová barva je vysoce nežádoucí.

Hmotnost:

psi 12,71 – 17,25 kg
feny 10,89 – 15,43 kg

Velikost: Požadovaná kohoutková výška činí 35,56 – 40,64 cm.

Vady: Každou odchylku od výše uvedených požadavků je třeba považovat za vadu a míra závažnosti, s jakou by se mělo na tuto vadu pohlížet, by měla být přímo úměrná stupni odchylky.

pozn.: Psi by měli vykazovat dvě zřetelně normální varlata, plně sestouplá v šourku.